Zapowiedź rzymskiego spotkania

"Geniusz kobiety"

   W ostatnią niedziele miesiąca, 26 lutego br., w auli JPII przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie, odbędzie się spotkanie poświęcone „geniuszowi kobiety”. Okazją do podjęcia tego tematu jest opublikowana kilka tygodni temu książka o. Zdzisława Kijasa zatytułowana Tam, gdzie rodzi się życie. Powieść, której akcja toczy się w XIX wieku na Dolnym Śląsku opowiada o losach czterech kobiet: Klary, Marii Luizy, Matyldy i Franciszki, które połączyła pasja pomagania ludziom. Ich płynące z wiary, pełne determinacji poświęcenie, pracowitość i radość w służbie potrzebującym stały się inspiracją dla innych kobiet, dając tym samym początek elżbietańskiej rodzinie zakonnej. Niewątpliwym walorem książki jest lekka forma przekazu, z barwnym opisem historycznego i społecznego tła XIX-wiecznej Nysy, ciekawą charakterystyką bohaterów bez pomijania ich wewnętrznych dylematów, wątpliwości i trudu odczytywania woli Bożej pośród szarej codzienności.


   Do kogo adresowana jest powieść? Została napisana nie tylko z myślą o kobietach:  konsekrowanych lub świeckich, czy też młodych stojących przed wyborem drogi życia, lub starszych niosących ciężar cierpienia i samotności. Autor książki nikogo nie wyklucza z grona czytelników, co więcej z uniwersalnym przesłaniem, że prawdziwym szczęściem jest dar z siebie, stara się dotrzeć do każdego, kto zastanawia się jak owocnie, pięknie i wartościowo przeżyć życie. Być może powieść zawiera też jeszcze inne, ukryte prawdy – podczas niedzielnego spotkania będzie można o to osobiście zapytać o. Kijasa.

   Niedzielną prezentację poprowadzi ks. Andrzej Dobrzyński, który nakreśli temat spotkania i odpowie na pytanie: dlaczego warto czytać powieści napisane przez teologów? Wiesława Cichosz, psycholog, psychoterapeutka i wykładowczyni psychologii pastoralnej, na podstawie swych zawodowych doświadczeń podzieli się refleksjami dotyczącymi problematyki powołań. Głos zabierze również elżbietanka, s. Maria Majder, zaangażowana w pomoc osobom chorym i samotnym. Siostra opowie o tym, jakie przemyślenia narodziły się w niej po lekturze powieści: czy i na ile postacie Założycielek stały się jej bliższe, bardziej realne. Powie też w jaki sposób przykład pierwszych elżbietanek może dziś inspirować ich duchowe córki do szukania nowych sposobów zaradzenia biedom współczesnego świata. Na koniec autor powieści, o. Zdzisław Kijas, odsłoni kulisy jej powstawania i odpowie na pytania uczestników.

   Mamy nadzieję, że spotkanie stanie się też okazją do dyskusji nt. roli kobiety i jej powołania. Niewątpliwie powieść o. Kijasa ze swym pozytywnym, uniwersalnym przesłaniem jest również ważnym głosem w tej toczącej się współczesnym świecie debacie. Z pewnością pytań nie zabraknie. Serdecznie zapraszamy!
Podczas spotkania będzie też możliwość nabycia książki.